Wenecja Północy

14 czerwca 2013 0 By Lady Dana 44

Załoga Lady Dany 44 pojawiła się w kolejnym porcie. Gdzie tym razem zarzucili kotwicę? W malowniczym Petersburgu – dawnej stolicy Rosji. Przy tej okazji nie sposób pominąć historię tego miasta oraz ciekawostkach z nim związane.

 Warto wiedzieć, że Petersburg to nie tylko miejsce, gdzie łączą się wielkie węzły kolejowe i drogowe, bowiem jest to również jeden z największych portów morskich. Ponadto liczne drogi rzeczne łączą się z takimi akwenami jak: Morze Kaspijskie, Azowskie, Białe i Czarne. Do miasta można również przybyć drogą powietrzną.

Petersburg jest położony w delcie Newy tuż nad Zatoką Fińską. W XVII w. Miasto zostało ustanowione stolicą Imperium Rosyjskiego i tak było aż do 1912 roku. Obecnie Piotrogród jest stolicą Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego, a także obwodu leningradzkiego.

Przez wieki, nazwę miasta wielokrotnie zmieniano. Zazwyczaj wiązało się to z wydarzeniami historycznymi. I tak pierwszą używaną nazwą był Sankt Piterburth. Skąd to niderlandzkie brzmienie? To za sprawą cara Piotra I, który zafascynowany Holandią przeniósł jej cząstkę do swej ojczyzny. Następnie przez długi czas obowiązywała nazwa niemiecka Petersburg, jednak w czasie I wojny światowej postanowiono ją zmienić na bardziej patriotyczną. I tak oto Petersburg przemianowano na Leningrad. Do wcześniejszej nazwy powrócono dopiero w 1991 roku.

Petersburg jest ucieleśnieniem marzeń cara Piotra I. Władcy bardzo zależało na dostępie do Morza Bałtyckiego. Ponadto pragnął zbudować okazałe miasto od podstaw. Za projekty budynków i kompleksów pałacowych odpowiadali najwybitniejsi architekci. Prace budowlane nie należały do najłatwiejszych, gdyż miasto miało stanąć na terenach podmokłych. W 1703 roku wzniesiono tam Twierdzę Pietropawłowską i to właśnie tę datę uznaje się za rok powstania miasta.

Czy wiesz, że …

Gdańsk i Warszawa to miasta partnerskie Petersburga.

Petersburg jest dwa razy mniejszy od Moskwy. Mimo to turyści chętniej wybierają właśnie Piotrogród.

To tutaj powstawały zdjęcia do takich filmowych produkcji jak: Anna Karenina, Golden Eye, czy Mistrz i Małgorzata.

Miasto jest położone na kilkudziesięciu wyspach, które łączy blisko 400 mostów. Niektóre z nich są podnoszone, dlatego mieszkańcy poszczególnych wysp muszą się spieszyć z powrotem do domu na noc.

W XVIII w. w Petersburgu powstał Balet Petersburski, który nadal jest jednym z najpopularniejszych na świecie.

Warto wziąć udział w organizowanych tam festiwalach. W kalendarz imprez już na stałe wpisała się Jazzowa Wiosna oraz Festiwal Białych Nocy.

Zachęcamy do odwiedzenia galerii zdjęć, w której znajdziecie nową fotorelację Michała Kochańczyka.