Rejs wokół bieguna północnego – kontynuowany

Już niebawem bo z początkiem sierpnia bieżącego roku rozpocznie się druga część  przerwanego w ubiegłym sezonie  – rejsu wokół bieguna północnego na jachcie Lady Dana 44. Pozostawiona na zimowanie w kanadyjskim Vancouver nasza dzielna „Pani Danka”  przetrwała zimę w wyśmienitych warunkach między innymi dzięki opiece Jurka Kuśmidra – polonijnego żeglarza, który wkrótce wspólnie z 6 osobową załogą z Polski  wyruszy  na szlak przez Przejście Północno – Zachodnie wokół Grenlandii ,Islandię do kraju.

        Aby jednak wrócić  na szlak wokół bieguna północnego trzeba było wcześniej przygotować jacht do wyprawy oraz  przeprowadzić go z Vancouver do portu Nome w zachodniej Alasce .Tam bowiem planowana jest wymiana załóg i rozpocznie się druga część naszej arktycznej przygody.

W tym celu nasz kapitan i właściciel jachtu Rysiek Wojnowski wraz z Lechem Romanowskim uczestnikiem wyprawy zamustrowali na jacht już w maju br. by  po gruntownym sprawdzeniu jednostki,wymianie zużytych lub popsutych elementów wyposażenia, a także zrobieniu zaopatrzenia  ruszyć z Vancouver w kierunku Nome. Na tej wyjątkowo krajoznawczej i turystycznej trasie kilkakrotnie zmieniały się załogi  wśród których ostatnie półtora miesiąca spędził Michał Wojnowski prywatnie syn kapitana, a służbowo mój znakomity partner z wachty w ubiegłorocznym rejsie. Niestety z powodów czysto naukowych/Michał rozpoczyna naukę w nowej szkole/ w tegorocznym rejsie wokół bieguna nie będziemy wspólnie żeglować. Właśnie teraz trwa ostatni „rekreacyjny” etap tej trasy który ma się zakończyć w Nome na Alasce skąd z początkiem sierpnia ruszy właściwy rejs wokół bieguna Północnego.

Tym którzy po raz pierwszy  wchodzą na nowo otwartą stronę jachtu /www.ladydana44.pl/ – przypomnę,że w ubiegłym sezonie nawigacyjnym nasz jacht z 7 osobową załogą pod dowództwem kpt. Ryszarda Wojnowskiego podjął próbę opłynięcia bieguna północnego  w ciągu jednego sezonu nawigacyjnego. Niestety z powodu trudnych warunków lodowych w kanadyjskiej Arktyce przerwaliśmy rejs zmieniając kurs na Vancouver  w Kanadzie gdzie pozostawiliśmy jacht na zimowanie. Mimo to” Lady Dana 44” jako pierwszy jacht żaglowy pod polską banderą i jeden z niewielu na świecie pokonał Przejście Północno – Wschodnie czyli trasę od Atlantyku do Pacyfiku przez rosyjską Arktykę za co zostaliśmy uhonorowani prestiżową nagrodą żeglarską Rejs Roku 2013 oraz nagrodą  Kolosa w kategorii żeglarstwo.

Kontynuowanie rejsu trasą wiodącą przez Przejście Północno-Zachodnie jeden z najtrudniejszych szlaków żeglarskich świata ,Grenlandię ,Islandię i do domu podjął w tym roku kapitan Rysiek Wojnowski z 6 osobową załogą. W jej skład wchodzą poza kapitanem i dwójką załogi z pierwszej części rejsu w osobach Lecha Romanowskiego oraz Daniela Michalskiego -Jerzy Beer ,Józef Garczarczyk,Jurek Kuśmider oraz Andrzej Mizgier.

O rejsie będziemy na bieżąco informować na stronie internetowej jachtu/www.ladydana44/,którą dzielnie prowadzi i administruje drugi syn kapitana Marcin Wojnowski.

Wszystkich przyjaciół jachtu i załogi serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzania strony jachtu/wyprawy.

Daniel Michalski

3 myśli na temat “Rejs wokół bieguna północnego – kontynuowany

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s